Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej Pstrągowski

Pstrągowski - Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej

Zadzwoń

+48 604 610 203

Napisz do nas

biuro@pstragowski.com

Godziny pracy

Pon. – Pt. 08:00 – 16:00

Współpracuj z Pstrągowski

Zbiorniki aseptyczne w przemyśle

Zbiorniki aseptyczne wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym do przechowywania i transportu produktów w sposób bezpieczny i sterylny. Zbiorniki aseptyczne inaczej zwane zbiornikami sterylnymi, stosowane są w sytuacjach…

Strona główna » Poradniki » Zbiorniki aseptyczne w przemyśle

Zbiorniki aseptyczne w przemyśle

sty 27, 2022

Zbiorniki aseptyczne wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym do przechowywania i transportu produktów w sposób bezpieczny i sterylny.

Zbiorniki aseptyczne inaczej zwane zbiornikami sterylnymi, stosowane są w sytuacjach i przy produktach wymagających najwyższego możliwego stopnia higieny.

Zbiornik aseptyczny pozwala na magazynowanie produktów poddanych sterylizacji i/lub pasteryzacji w warunkach niezwykle higienicznych.

Głównym celem zbiorników aseptycznych jest zapewnienie aseptycznych warunków przechowywania i transportu produktów. Aseptyka to procesu zapobiegania jakimkolwiek rodzajom środków bakteryjnych lub mikrobiologicznych, co jest szczególnie ważne dla produktów spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych.

Aseptyka w przemyśle

Najprościej rzecz ujmując, aseptyka w przemyśle to dążenie do sterylności produktu i środowiska wokół niego. Kluczowym jest by nie przeniknęły do zbiornika żadne drobnoustroje mogące skazić zawartość produktów się w nim znajdujących. Zachowanie aseptyki w procesie produkcji pewnych artykułów jest „sprawą życia i śmierci” dla ich jakości i przydatności do spożycia czy użytku, dlatego też wykonywane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej „szlachetnej” lub innych materiałów do tego przeznaczonych. Zbiorniki aseptyczne w przemyśle mają specjalnie zaprojektowane uszczelki, zawory i filtry, które umożliwiają przepływ produktów w sposób kontrolowany „sterylny” dbając tym samym o sterylność i bezpieczeństwo całego procesu.

Przeznaczenie zbiorników aseptycznych

Przeznaczenie zbiorników aseptycznych powoduje, iż ich konstrukcja musi być odpowiednio wytrzymała na wszelkiego rodzaju zabiegi związane ze sterylizacją produktu. Zabiegi sterylizacji produktu wiążą się między innymi z wysokimi temperaturami czy nadciśnieniem.

Oprócz wysokiej wytrzymałości, zbiorniki aseptyczne muszą zapewniać pełną jałowość, czyli wykluczać ewentualność przeniknięcia do produktu wszelkiego rodzaju patogenów i drobnoustrojów. Zarówno w trakcie wprowadzania go do zbiornika aseptycznego, w trakcie magazynowania oraz przy opróżnianiu zbiornika i umieszczaniu w opakowaniach docelowych – środowisko wokół produktu musi być sterylne.

Pomagają w tym zespoły specjalnych zaworów aseptycznych, które skonstruowane są w sposób wykluczający skażenie produktu przy napełnianiu i opróżnianiu zbiornika.

Zbiorniki aseptyczne w przemyśle spożywczym

Zbiorniki aseptyczne w przemyśle spożywczym wykorzystywane są do przechowywania i transportu produktów takich jak soki, napoje, mleko, koncentraty, a także innych produktów, które wymagają przestrzegania warunków sterylności i bezpieczeństwa transportu.

Zbiorniki aseptyczne w przemyśle farmaceutycznym

W przemyśle farmaceutycznym zbiorniki aseptyczne pełnią podstawową funkcję do przechowywania i transportu leków, szczepionek, surowców farmaceutycznych i innych produktów, które wymagają aseptycznych „sterylnych” warunków przechowywania.

Zbiorniki aseptyczne w przemyśle kosmetycznym

W przemyśle kosmetycznym zbiorniki aseptyczne wykorzystywane są do przechowywania i transportu kosmetyków, w tym kremy, balsamy, szampony, odżywki i inne produkty, które wymagają aseptycznych „sterylnych” warunków przechowywania i transportu.

Podsumowując, można rzec iż zbiorniki aseptyczne są niezbędne dla przemysłu w procesie przechowywania i transportu produktów, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo produktów dla konsumentów.

Utrzymanie sterylności przechowywanych produktów

Ciekawym zabiegiem stosowanym w zbiornikach aseptycznych w celu utrzymania sterylności przechowywanego produktu jest tak zwana „poduszka gazowa”. Mówiąc prościej, jest to pewna ilość sterylnego gazu znajdująca się nad lustrem przechowywanej cieczy i będąca pod niewielkim nadciśnieniem.

Gaz będący pod ciśnieniem nieco większym od atmosferycznego utrudnia wnikanie drobnoustrojów do zbiornika co wpływa pozytywnie na jałowość produktu przechowywanym w zbiorniku. Do wytworzenia „poduszki” można użyć sterylnego powietrza lub któregoś z gazów obojętnych np. azotu.

Gazy obojętne mają tę przewagę nad sterylnym powietrzem, że nie powodują natleniania przechowywanej cieczy, mogącego obniżyć jej jakość.

Zbiorniki aseptyczne jak inne zbiorniki procesowe wykonuje się ze stali szlachetnej (m.in. 304, 316L, 321, duplex, Hastelloy). Zastosowanie takich materiałów wyklucza niepożądane reakcje chemiczne czy zanieczyszczenie produktu znajdującego się w zbiorniku.

Pstragowski - Producent urządzeń i zbiorników ze stali nierdzewnej

Pstrągowski - Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej

Poszukują Państwo urządzenia, bądź odpowiedniego typu zbiornika ze stali nierdzewnej? Skontaktuj się z nami bezpośrednio. Nasi specjaliści doradzą w wyborze odpowiedniego urządzenia ze stali nierdzewnej czy też zaproponują właściwy typ zbiornika dla Twojego przedsiębiorstwa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Najnowsze poradniki

Komentarze

  1. Oferta uwzględniająca Państwa potrzeby została już wysłana na podany adres e-mail. Dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami i liczymy na owocną…

  2. Zainteresowała nas Państwa oferta dotycząca projektowania i produkcji zbiorników ze stali nierdzewnej, stąd też pytanie - czy możemy otrzymać od…

Tagi