Prawidłowa obróbka i przechowywanie substancji w przedsiębiorstwie ma decydujący wpływ na jakość gotowych produktów. Nieodpowiednie warunki wytworzenia i magazynowania produktów zwiększają ryzyko powstawania drobnoustrojów i innych niepożądanych organizmów. Efektywność wyżej wymienionych procesów przekłada się także na koszt wytworzenia produktu końcowego. Z tego też powodu bardzo ważny jest właściwy dobór zbiorników z funkcją grzania lub chłodzenia. Poniżej prezentujemy kilka możliwości, które znajdują się w ofercie firmy Pstrągowski.
Spis treści
- Zbiorniki z funkcją grzania lub chłodzenia – Pillow Plate
- Grzanie wężownicą
- Grzanie płaszczem wodnym lub olejowym
- Przewody grzewcze
- Płaszcze Grzewczo – Chłodzące Pillow Plate
- Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Grzanie zbiorników wężownicą
Ogrzewanie zbiorników jest kluczowe dla poprawnego przebiegu procesów technologicznych oraz podtrzymania temperatury. Jedną z form grzania zbiornika jest wykorzystanie wężownicy. To wykonana ze stali nierdzewnej, pofalowana struktura, która dzięki swojemu kształtowi zwiększa powierzchnię wymiany ciepła. W zależności od oczekiwanych efektów termicznych można zaprojektować zbiornik z jedną wężownicą lub z kilkoma. Są one umieszczane we wnętrzu zbiornika ze stali szlachetnej, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.
Grzanie zbiorników płaszczem wodnym lub olejowym
Ciekawą formą zapewnienia właściwej temperatury wewnątrz zbiornika jest funkcja grzania płaszczem wodnym/olejowym. Zbiornik wyposażony w taki płaszcz pozwala na gotowanie nawet bardzo gęstych wsadów bez ryzyka przypalenia. Urządzenie wyposażono w spust i wlew medium grzewczego, dzięki czemu proces uzupełnienia elementów eksploatacyjnych jest prosty i bezpieczny. Zbiorniki z funkcją grzania płaszczem wodnym/olejowym są powszechnie wykorzystywane do gotowania pulp owocowych, zacierów zbożowych czy grappy.
Przewody grzewcze wykorzystywane w zbiornikach
Innym pomysłem na ogrzanie substancji znajdujących się w zbiorniku ze stali szlachetnej jest wykorzystanie przewodów grzewczych. Tego typu systemy stosuje się głównie do zabezpieczenia przed zamarzaniem substancji o niskiej i średniej lepkości jak woda lub amoniak. Zaleca się ich stosowanie także do utrzymania temperatury materiałów o średniej lepkości, takich jak oleje, biopaliwa czy żywice. Przewody grzewcze automatycznie optymalizują temperaturę oraz działają w sposób nieprzerwany w okresie zimowym. Dobór odpowiedniej mocy zależy od konkretnego procesu technologicznego.
Płaszcze grzewczo – chłodzące Pillow Plate
Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych wymienników ciepła są płaszcze Grzewczo-Chłodzące Pillow Plate. Pozwalają uzyskać lepsze parametry wymiany ciepła przy zachowaniu tych samych parametrów czynnika cieplnego. Jak to możliwe? Urządzenia powstają poprzez spawanie laserowe dwóch arkuszy blachy ze stali nierdzewnej. Obrys zewnętrzny spawany jest w sposób ciągły, dzięki czemu zapewniona jest szczelność. Pillow Plate wykorzystuje także charakterystyczne ‘poduszki’. Są one pompowanie hydrauliczne, co zapewnia bezpieczeństwo procesu napełniania. Dzięki ‘poduszkom’ możliwe jest zastosowanie przy wysokich ciśnieniach, hermetycznej budowie i niewielkiej wadze. Dodatkowo falisty kanał i miejsca spawania indukują wychylenie przepływu i poprawiają mieszanie boczne, co gwarantuje optymalne właściwości termohydrauliczne. Płaszcze Grzewczo-Chłodzące Pillow Plate dają zatem szansę na zwiększenie przepływu turbulentnego, bez znaczącego wzrostu strat. Z tego powodu mają szerokie zastosowanie w branży przemysłowej. Wykorzystuje się je do ogrzewania lub chłodzenia mleka, napojów bezalkoholowych czy alkoholu. Sprawdzają się w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a nawet chemicznym. Płyty Pillow Platestosują też firmy specjalizujące się w produkcji wymienników ciepła, urządzeń chłodniczych oraz agregatów wody lodowej.
Producent zbiorników ze stali – jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Które z opisanych rozwiązań będzie idealne do naszych potrzeb? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i wymaga indywidualne podejścia do danego procesu technologicznego. Zachęcamy do kontaktu z firmą Pstrągowski z Ostrołęki. Jesteśmy producentem zbiorników stalowych z wieloletnim doświadczeniem. Nasi doradcy i inżynierowie podpowiedzą, jak zoptymalizować gospodarkę magazynową, aby osiągnąć wyższe korzyści finansowe z procesu wytwórczego.
0 komentarzy