Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej Pstrągowski

Pstrągowski - Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej

Zadzwoń

+48 604 610 203

Napisz do nas

biuro@pstragowski.com

Godziny pracy

Pon. – Pt. 08:00 – 16:00

Współpracuj z Pstrągowski

Typy mieszadeł wolnoobrotowych i szybkoobrotowych

W jednym z artykułów przedstawiliśmy charakterystykę mieszalników przemysłowych ze stali nierdzewnej. W niniejszym poradniku chcielibyśmy tę tematykę poszerzyć o wskazanie głównych typów mieszadeł. Każde mieszadło ma swoją indywidualną specyfikę i…

Strona główna » Poradniki » Typy mieszadeł wolnoobrotowych i szybkoobrotowych

Typy mieszadeł wolnoobrotowych i szybkoobrotowych

maj 22, 2022

W jednym z artykułów przedstawiliśmy charakterystykę mieszalników przemysłowych ze stali nierdzewnej. W niniejszym poradniku chcielibyśmy tę tematykę poszerzyć o wskazanie głównych typów mieszadeł. Każde mieszadło ma swoją indywidualną specyfikę i może być wykorzystywane do innych zastosowań produkcyjnych w przemyśle. Skupimy się na mieszadłach śmigłowych, ramowych, spiralno-ramowych, kotwicowych, homogenizujących oraz do zadań specjalnych.


Spis treści

  1. Typy mieszadeł wolnoobrotowych i szybkoobrotowych
  2. Mieszadła śmigłowe
  3. Mieszadło ramowe
  4. Mieszadło spiralno-ramowe
  5. Mieszadło kotwicowe (ze skrobakami)
  6. Mieszadło homogenizujące
  7. Mieszadła do zadań specjalnych

Mieszadła śmigłowe

Mieszadła śmigłowe są jednym z rodzajów urządzeń szybkoobrotowych. Wykorzystuje się je w procesach mieszania, ujednorodniania, wywoływania krążenia, jak również tworzenia silnych prądów w zbiornikach zawierających roztwory lepkie (emulsje, zawiesiny) i mieszaniny wodne. Użycie mieszadła śmigłowego zapobiega zestalaniu się mułów, osadów z procesu biologicznego, a także powstawaniu „martwych pól” komór i kanałów ciągu technologicznego. Z uwagi na swoją specyfikę są najczęściej montowane pionowo lub pod pewnym kątem na górnej dennicy lub w dennicy dolnej. Mają szerokie zastosowanie w fermentacji czy oczyszczaniu.

Mieszadło ramowe

Innym typem urządzenia jest mieszadło ramowe. Należy do grupy urządzeń wolnoobrotowych, a jego zadaniem jest zapobieganie zbędnemu napowietrzaniu produktu. Mieszadła ramowe najczęściej montuje się na specjalnym kołnierzu wspawanym w dennicę górną. Pozwala to na powolne i stabilne mieszanie dóbr o zwiększonej lepkości i gęstości. Najczęściej tego typu struktury technologiczne używa się w branży spożywczej lub przemysłowej (syropy, oleje, kosmetyki).

Mieszadło spiralno-ramowe

Także do grupy urządzeń wolnoobrotowych należą mieszadła spiralno-ramowe. Ich przeznaczenie jest podobne jak mieszadeł ramowych. Różnią się między sobą przede wszystkim wyposażeniem w dodatkowe spirale wymuszające obieg medium. Dzięki temu są w stanie z powodzenie obsłużyć produkty o wyjątkowo dużej lepkości i gęstości.

Mieszadło kotwicowe (ze skrobakami)

Mieszadło kotwicowe budową i działaniem jest zbliżone do mieszadła ramowego, jednakże pracujące głównie w dolnej partii mieszalnika. Ważnymi elementami w tych urządzeniach są skrobaki z tworzyw polimerowych takich jak PTFE. Specjalistyczna technologia konstruowania skrobaków uniemożliwia odkładanie produktu na ściance zbiornika. Dzięki temu mieszadło kotwicowe zapobiega lokalnemu przegrzewaniu przy stosowaniu płaszcza grzewczego lub tworzeniu się nagaru i nalotu osadu na dnie urządzenia.

Mieszadło homogenizujące

Obok mieszadeł śmigłowych, turbinowych i tarczowych do typu szybkoobrotowego zaliczamy też mieszadła homogenizujące. Tego typu urządzenia nadają się do wszelkich procesów, w których wymagana jest wysoka homogenność produktu, na przykład poprzez łączenie cieczy z trudnymi w dyspersji i mieszaniu proszkami.

Mieszadła homogenizujące są powszechnie wykorzystywane do produkcji kremów, maści, balsamów, pomad, żelów, sosów czy emulsji smakowych.

Sam proces wytwórczy jest możliwy dzięki mieszadłu montowanemu od spodu zbiornika. Homogenizator pracuje na zasadzie rotor/stator. W tym wypadku część stała – stojan oraz część ruchoma – wirnik, umieszczone są na jednym wale. Ruch obrotowy wirnika powoduje najpierw rozbicie, a ostatecznie także homogenizację użytych roztworów.

Mieszadła do zadań specjalnych

W zależności od prowadzonego procesu i potrzeb inwestora może być wymagane użycie mieszadła do zadań specjalnych. To urządzenia powstające na indywidualne zamówienie, które wykorzystują patenty i właściwości innych typów mieszadeł, np. ramowych czy śmigłowych. W celu zaprojektowania i skonfigurowania odpowiedniego rozwiązania zachęcamy do kontaktu z firmą Pstrągowski!

Pstragowski - Producent urządzeń i zbiorników ze stali nierdzewnej

Pstrągowski - Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej

Poszukują Państwo urządzenia, bądź odpowiedniego typu zbiornika ze stali nierdzewnej? Skontaktuj się z nami bezpośrednio. Nasi specjaliści doradzą w wyborze odpowiedniego urządzenia ze stali nierdzewnej czy też zaproponują właściwy typ zbiornika dla Twojego przedsiębiorstwa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Najnowsze poradniki

Komentarze

  1. Oferta uwzględniająca Państwa potrzeby została już wysłana na podany adres e-mail. Dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami i liczymy na owocną…

  2. Zainteresowała nas Państwa oferta dotycząca projektowania i produkcji zbiorników ze stali nierdzewnej, stąd też pytanie - czy możemy otrzymać od…

Tagi