Co to jest Pasteryzacja?
Pasteryzacja jest techniką konserwacji poprzez jego podgrzewanie. Proces polega na zniszczeniu mikroorganizmów występujących w produktach poprzez podgrzewanie i przetrzymanie określony czas w zadanej temperaturze. Przykładowo dla piwa jest to 65°C. Proces pasteryzacji z reguły przebiega zawsze w ten sam sposób. Sposób dostarczenia ciepła to produktu dzieli ten proces na dwa główne typy.
Pasteryzacja w przepływie jest to proces utrwalania płynnych produktów na zasadzie przepływu wewnątrz wymiennika ciepła i krótkotrwale podgrzanie produktu do zadanej temperatury. Po zakończonym procesie, produkt jest chłodzony i rozlewany do opakowań. Pasteryzatory przepływowe najczęściej stosuje się w branży mleczarskiej. W piwowarstwie odchodzi się już od pasteryzacji w przepływie, gdyż procesy te zbyt ingerują w cechy smakowe produktu.
Pasteryzacja tunelowa polega na utrwalaniu produktów zamkniętych w docelowym opakowaniu. Produkt natryskiwany jest wodą o określonej temperaturze, przetrzymywany i chłodzony. Chłodzenie zatrzymuje proces pasteryzacji.
Parametry procecu pasteryzacji
Parametry procesu pasteryzacji a jednostki pasteryzacyjne. O co w tym wszystkich chodzi?
Tak jak już wcześniej wspomniano dobranie odpowiednich wartości temperatury i czasu procesu pasteryzacji ma kluczowe znaczenie. Przepasteryzowane piwo, zmienia swój smak i kolor. Zbyt mało spasteryzowane piwo – zepsuje się wcześniej. Odpowiednia ilość jednostek pasteryzacyjnych (PU) dla danego gatunku piwa jest doświadczalnie dobierana przez technologa na podstawie próbnych przejść butelek przez tunel pasteryzacyjny. W trakcie takich prób technolog dobiera prędkość taśmociągu transportującego przez tunel pasteryzacyjny oraz temperaturę wody natryskowej. Manipulując tymi wartościami zmieniamy ilość jednostek pasteryzacyjnych dostarczonych do produktu. Przebieg procesu pasteryzacji wewnątrz butelki można rśledzić za pomocą urządzenia rejestrującego przebieg temperatury w funkcji czasu.
Pasteryzator tunelowy – urządzenie do pasteryzacji.
Pasteryzator natryskowy to kompaktowe urządzenie w postaci tunelu, w którym transportowane butelki natryskiwane są wodą o odpowiedniej temperaturze.
Budowa pasteryzatora tunelowego:
- Korpus główny wykonany jest ze stali nierdzewnej i posadowiony jest na ramie.
- Obwód parowy z wymiennikami płytowymi, który ogrzewa wodę która natryskiwane są butelki.
- Transportery boczne znajdujące się na początku i końcu urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej i odpowiadają za załadunek i odbiór butelek.
- Szafa sterownicza, która kontroluje prace urządzenia. Montowane przez nas szafy oparte są na kontrolerze SIEMENS.
- Układ pomp z dyszami natryskowymi, z czego każda sekcja pasteryzatora tunelowego wyposażona jest w oddzielną pompę.
- Układy kontrolno-pomiarowe każdej sekcji, czujnik przepełnienia, kolumny sygnalizacyjne.
Zasada działania pasteryzatora Tunelowego:
- Podajnik boczny pobiera produkt z linii produkcyjnej i transportuje na taśmociąg główny znajdujący się wewnątrz tunelu.
- Taśmociąg główny transportuje produkt pod dyszami natryskowymi. Prędkość taśmociągu jest ustawiana na panelu operatorskim i jest ściśle związana z ilością jednostek pasteryzacyjnych PU jaką chcemy dostarczyć do produktu.
- Dysze natryskowe natryskują wodę o nastawionej na panelu temperaturze. Każda sekcja posiada własną nastawę temperatury.
- Po wyjściu produktu ze strefy pasteryzacji produkt jest chłodzony. Dzięki efektywnej wewnętrznej wymianie ciepła nie ma potrzeby instalowania dodatkowych źródeł chłodniczych.
- Schłodzone butelki są osuszane i trafiają do urządzenia pakującego.
Produkt po przejściu przez całą długość pasteryzatora jest spasteryzowany, schłodzony i osuszony.
0 komentarzy