Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej Pstrągowski

Pstrągowski - Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej

Zadzwoń

+48 604 610 203

Napisz do nas

biuro@pstragowski.com

Godziny pracy

Pon. – Pt. 08:00 – 16:00

Współpracuj z Pstrągowski

Pasteryzatory tunelowe i przepływowe

Pasteryzator to urządzenie służące do ochrony produktów spożywczych, takich jak soki, mleko, dodatki, koncentraty i wiele innych. Celem pasteryzacji jest usunięcie bakterii, grzybów i wirusów, które mogą być niebezpieczne dla…

Strona główna » Poradniki » Pasteryzatory tunelowe i przepływowe

Pasteryzatory tunelowe i przepływowe

lut 17, 2022

Pasteryzator to urządzenie służące do ochrony produktów spożywczych, takich jak soki, mleko, dodatki, koncentraty i wiele innych. Celem pasteryzacji jest usunięcie bakterii, grzybów i wirusów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Pasteryzatory są stosowane w przemyśle spożywczym i gastronomii, ale także w gospodarstwach domowych.

Pasteryzator jest specjalistycznym urządzeniem przemysłowym służącym do przeprowadzania procesu pasteryzacji, który ma na celu zabezpieczenie żywności tym samym wydłużając jej termin przydatności.

Istnieją różne rodzaje pasteryzatorów, niemniej ze względu na zasadę działania wyróżniamy dwa główne rodzaje:

Pasteryzator tunelowy

Pasteryzator tunelowy, jak sama nazwa wskazuje, skonstruowany jest w formie tunelu podzielonego na strefy ogrzewające i chłodzące produkt. Opakowania z produktem „wjeżdżają” z jednej strony tunelu, po czym są – w zależności od rodzaju tunelu pasteryzacyjnego – natryskiwane i/lub zanurzane w gorącej wodzie, a następnie schładzane, również poprzez natrysk i/lub zanurzanie w wodzie zimnej.

Rozróżniamy trzy typy tuneli pasteryzacyjnych:

  • natryskowy, w którym opakowanie z produktem jest natryskiwane gorącą wodą w strefie ogrzewania, a następnie natryskiwane zimną wodą w strefie chłodzenia,
  • zanurzeniowo-natryskowy, w którym produkt zanurza się całkowicie w gorącej wodzie, a później chłodzi się przez natrysk zimną wodą,
  • system kombinacyjny – w tym wypadku produkt jest zarówno zanurzony do połowy w gorącej wodzie, jak i gorącą wodą natryskiwany, a następnie robi się to samo, ale z wodą zimną.

W pasteryzatorze tunelowym pasteryzuje się produkty umieszczone w opakowaniach – najczęściej są to butelki, puszki czy opakowania PET. Doskonałym przykładem wykorzystania pasteryzatora tunelowego jest produkcja piwa butelkowanego.

Wydajność pasteryzatora tunelowego mierzy się w opakowaniach na godzinę.

Pasteryzator przepływowy

W pasteryzatorze przepływowym proces pasteryzacji polega na tym, że produkt przepływa przez rury będące jednocześnie wymiennikami ciepła. Najpierw jest on ogrzewany, a następnie schładzany, co w efekcie daje spasteryzowany, schłodzony produkt gotowy do rozlania w opakowania docelowe.

Spotyka się również pasteryzatory przepływowe, w których wymienniki ciepła stworzone są w formie płyty – takie pasteryzatory nazywamy pasteryzatorami płytowymi.

Wydajność pasteryzatora przepływowego mierzy się w litrach na godzinę (l/h).

Pasteryzacja tunelowa i przepływowa – którą wybrać?

Każdy rodzaj pasteryzacji znajdzie swoje zastosowanie. Niemniej, przy wyborze warto zastanowić się nad pewnymi cechami obu tych procesów.

Niewątpliwą zaletą pasteryzacji tunelowej jest fakt, iż produkt jest pasteryzowany już będąc zamkniętym w opakowaniu – likwiduje to możliwość wtargnięcia drobnoustrojów na etapie rozlewu do opakowań. Co więcej, przy pasteryzacji tunelowej produkt nie ma styczności z rurowymi wymiennikami ciepła i innymi elementami pasteryzatora (jak w przypadku pasteryzacji przepływowej), co znacznie zmniejsza możliwą ingerencję w walory smakowe. Z tego właśnie względu, browary stopniowo rezygnują z pasteryzacji przepływowej na rzecz pasteryzacji tunelowej przy produkcji piwa, które jest produktem potencjalnie wrażliwym na wszelkie zanieczyszczenia mogące zepsuć jego smak.

Pasteryzacja przepływowa sprawdza się z kolei doskonale m.in. przy produkcji soków czy mleka. Niektóre produkty, w odróżnieniu od piwa, nie są tak wrażliwe na kontakt z pewnymi materiałami i można przy ich produkcji zrezygnować z pasteryzacji tunelowej bez obaw o walory smakowe.

Pasteryzator – urządzenie kompletne

Pasteryzatory, zależnie od ich rodzaju, przetwarzanego produktu, pożądanych funkcji oraz wymagań klienta, mogą być wyposażone w szereg udogodnień, takich jak regulatory parametrów pasteryzacji (temperatura, ciśnienie), pełna automatyka sterowania procesem, możliwość zapisywania różnych programów pasteryzacji dla różnych produktów, systemy czyszczenia i sterylizacji, zbiorniki buforowe, pompy.

Zazwyczaj pasteryzatory przemysłowe stanowią kompletne, „samowystarczalne” i wyrafinowane technicznie jednostki, dzięki którym proces pasteryzacji produktu jest o wiele wygodniejszy, bezpieczniejszy i bardziej precyzyjny.

Firma Pstrągowski oferuje pasteryzatory wysokiej jakości wykonane ze szczególną dbałością o zadowolenie klienta – zapraszamy do współpracy!

Pstragowski - Producent urządzeń i zbiorników ze stali nierdzewnej

Pstrągowski - Producent zbiorników i urządzeń ze stali nierdzewnej

Poszukują Państwo urządzenia, bądź odpowiedniego typu zbiornika ze stali nierdzewnej? Skontaktuj się z nami bezpośrednio. Nasi specjaliści doradzą w wyborze odpowiedniego urządzenia ze stali nierdzewnej czy też zaproponują właściwy typ zbiornika dla Twojego przedsiębiorstwa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Najnowsze poradniki

Komentarze

  1. Oferta uwzględniająca Państwa potrzeby została już wysłana na podany adres e-mail. Dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami i liczymy na owocną…

  2. Zainteresowała nas Państwa oferta dotycząca projektowania i produkcji zbiorników ze stali nierdzewnej, stąd też pytanie - czy możemy otrzymać od…

Tagi